Robimy formę na lato cz. 2 – jak utrzymać dietę ?

Jeśli czytaliście artykuł ‘Robimy formę na lato – jak zacząć ?’, wiecie już, że kluczowa jest dieta oraz umiecie wyliczyć zapotrzebowanie na kalorie i poszczególne makroskładniki.

Pytanie co dalej ?

Jakich produktów używać, jak komponować posiłki i jak to wszystko zliczyć ?

Dziś chciałbym skupić się na tym ostatnim zagadnieniu, ponieważ jest to naistotniejsze.
Nawet jeśli będziemy używać zdrowych, pełnowartościowych produktów to nie osiągniemy żadnych korzyści jeśli będziemy ich jeść za dużo.

Dwa przedmioty, które z mojego doświadczenia bardzo pomagają to:
-waga kuchenna elektroniczna
-aplikacja do liczenia kalorii

Wagę elektroniczną możemy zakupić w dużych supermarketach typu Auchan lub w Rossmanie (ceny w okolicach 20-40 zł).

Najpopularniejsze aplikacje do liczenia kalorii to MyFitnessPal, Fitatu, Fatsecret.

Osobiście jestem zwolennikiem MyFitnessPal. Powód jest prosty – baza dostępnych produktów definitywnie jest największa ze wszystkich wyżej wymienionych aplikacji. Oprócz strony internetowej, jest dostępna aplikacja na telefony z systemem Android/iOS. Aplikacja oferuje ciekawą funkcję wyszukiwania produktów po zeskanowanym kodzie kreskowym (za pomocą aparatu naszego telefonu).

Pierwszą czynnością po zainstalowaniu aplikacji powinno być ustalenie naszych celów jeśli chodzi o kalorie i makroskładniki.

Sposób działania jest prosty. Każdego dnia dodajemy do dziennika to co zjemy, a aplikacja pokazuje nam ile jeszcze zostało do zjedzenia danego dnia:

Dziennik prezentuje się następująco:

Pomocny może być podgląd na procentowy rozkład makroskładników:

Oprócz tego można zapraszać znajomych i nawzajem się motywować, lub kopiować posiłki od innych użytkowników (przydatne np. w przypadku gdy nasza druga połówka też trzyma dietę :)).

Żeby nie było tak różowo, aplikacja ma również wady. W wersji bezpłatnej makroskładniki możemy ustawiać tylko jako procent zapotrzebowania kalorycznego w przeskokach co 5% (zamiast dokładniejszego ustawienia w gramach) .

Zachęcam do testowania. Osobiście dzięki tej aplikacji ruszyłem z formą po kilku latach zastoju. Według mnie jest to najłatwiejszy sposób na robienie formy.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *