Czy aspartam naprawdę powoduje raka ?

Wielu ludzi wygłasza opinie typu: “aspartam jest sztucznym słodzikiem, dlatego jest niezdrowy !”.
Czy naprawdę tak jest ?

Aspartam substancją około dwieście razy słodszy od cukru. Oznacza to mniej więcej tyle, że potrzeba zjeść dwieście razy mniej kalorii z aspartamu, aby uzyskać tą samą słodkość co z cukru.  W praktyce jest więc jest pozbawiony kalorii.

Jak pokazują badania, nie ma wpływu na Twój apetyt, poziom glukozy czy insuliny we krwi. Zastępując cukier aspartamem, możesz zaoszczędzić sporo kalorii w Twojej diecie co przyspieszy utratę wagi i tłuszczu.

Oznaczenie aspartamu jako E951 przeraża wiele osób, ale tak naprawde oznaczenie E-numer jest certyfikatem bezpieczeństwa dla danego produktu. Oznacza to, że Unia Europejska zadecydowała, że dany produkt jest bezpieczny do spożycia dla ludzi.

Przyjrzyjmy się temu słodzikowi z punktu widzenia chemicznego. Aspartam rozkłada się w naszym organiźmie na:
-fenyloalaninę (50%)
-kwas asparaginowy (40%)
-metanol (10%)

Toksyczne substancje? Nie do końca. Każda z tych substancji naturalnie występuje w pożywieniu, w takich produktach jak pomidory, mleko, jajka i mięso.

Jedna puszka napoju Cola Light zawiera ok. 125g aspartamu. Dla porównania :
-szklanka soku pomidorowego zawiera 6x więcej metanolu
-jedno jajko zawiera 34 razy więcej kwasu asparaginowego
-100 gramów mięsa zawiera od 16 do 32 razy więcej fenyloalaniny

Akceptowalne spożycie aspartamu to 40-50mg/kg masy ciała na dobę. Jest to norma ustalona m.in. przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).
To oznacza, że osobnik o wadze 80kg może wypić 8 litrów Coli Light i spożyty w ten sposób aspartam nie będzie w żaden sposób wpływał na jego zdrowie.

Aspartam jest najlepiej przebadanym słodzikiem. Nie powoduje raka jak niektórzy mówią, potwierdzają to setki badań. Jest bezpieczny również dla dzieci i kobiet w ciąży.

Należy pamiętać o jednym: aspartam nie jest stabilny w wysokich temperaturach, dlatego nie nadaje się do pieczenia czy gotowania.
Z tego powodu trzeba dodawać go do produktów bezpośrednio przed konsumpcją.

Źródło: https://bayesianbodybuilding.com/is-aspartame-safe/

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *